Eminem a symbol abstinence

Nejen na poli uměleckém byl rok 2010 pro Eminema úspěšný a zároveň zlomový. Vydal nové studiové album Recovery, na kterém předvedl nový směr, nový náboj a také překvapující kolaborace. Zaznamenal s ním pozitivní reakce nejen za oceánem, ale též v Evropě. Album Recovery bylo v rámci udělování cen Grammy vyhlášeno nejlepším rapovým albem za rok 2010.

Eminem při vystoupení na Grammy Awards 2011

Mimo jiné v roce 2010 nastal zlom i v jeho image a stylu oblékání. Já se zaměřila na jednu skutečnost, o které jsem se doposud nikde nedočetla. Někdy koncem roku 2010 se začal Eminem na veřejnosti objevovat s novým řetízkem na krku, který má přívěsek ve tvaru kruhu, v němž je umístěn trojúhelník. Zajímalo mne, co tento symbol znamená všeobecně, co pro Eminema a proč odložil svůj oblíbený řetízek s přívěskem křížku.

Nejprve trochu teorie. Jak píše ve svých pracích PhDr. Jan Kefer, významný český astrolog a hermetik meziválečného období 20.století, platí všeobecné pravidlo: „Pravidelné znaky jsou vždy symbolem aktivní, činné inteligence dobra. Nepravidelné znaky jsou vždy symbolem síly nebo inteligence trpné, hmotné, záporné, morálně hodnoceno – zlé.“

Pokud se podíváme na symbol kruhu, tak to je symbol jednoty, dokonalosti, času a věčnosti. Kruh je též hlavní symbol budhismu, kde vyjadřuje různé formy bytí. Na původních křesťanských náhrobcích kruh symbolizoval boha a věčnost. Rovnostranný trojúhelník byl ve středověku chápán jako symbol světla. Pokud je znázorněn hrotem nahoru (tak jako u Eminemova přívěsku) je to symbol ohně a mužského principu. Se symbolikou trojúhelníku se setkáváme i v křesťanství. Strany trojúhelníku se zde vykládají jako Svatá Trojice (tj. Otec, Syn a Duch svatý).

Logo Alcoholics Anonymous

Pátrala jsem dál a objevila jsem knihu od Prim. MUDr. Karla Nešpora, CSc. a kolektivu – "Symboly abstinence v psychoterapii návykových nemocí". V této knize jsem se dočetla, že trojúhelník v kruhu značí symbol abstinence. Pokud má tento znak po obvodě nápis "Unity Service Recovery" (hned mě napadla spojitost s názvem Eminemova alba) a uprostřed trojúhelníka dvě A, jedná se o logo anonymních alkoholiků. Znak AA se často používá i bez nápisu a úhly trojúhelníka se někdy dotýkají vnitřní strany kruhu (stejné u Eminema). V zahraničí je to relativně rozšířený symbol, který se objevuje na mincích, přívěscích i v jiných podobách. Některé z nich se dostaly i k nám, případně je možné je objednat přes internet.

Eminem v hledišti při Grammy Awards 2011

Při psychoterapii návykových nemocí může tento znak zvyšovat motivaci k abstinenci a připomínat závislému významné hodnoty, které s abstinencí souvisejí. Dotýkání se symbolu může sloužit k ukotvení (grouding). Člověk se soustřeďuje na dotykové i zrakové vjemy a odvede tak pozornost od nebezpečných směrů. Slouží i při různých rituálech (např. předávání znaků za alespoň roční abstinování). Tolik vše z teorie.

Dlouho jsem hledala nějaký článek nebo rozhovor, kde by se Eminem k tomuto řetízku vyjádřil nebo se o něm alespoň zmínil. Nenašla. Ale vzhledem k tomu, že jsem od přírody zvědavá, tak jsem se na něj zeptala jinde. U věštkyně. Záměrně jsem neuvedla, že se jedná o Eminema a o jeho řetízek. Dala jsem k dispozici jen výřez fotografie, kde byl přívěsek vyobrazen. Dostalo se mi následující odpovědi: „Osoba, jenž tento konkrétní přívěsek nosí, ho dostala za odměnu. Za překonání něčeho zlého. Symbolizuje pro něj naději a chrání ho před vnějšími zlými vlivy. S největší pravděpodobností mu ho darovala žena.“

Závěrem jen malá úvaha. Pro Eminema je tento řetízek s přívěskem trojuhelníka v kruhu pravděpodobně velmi důležitý, jelikož jsem ho bez něj na žádném fotu nebo videozáznamu z roku 2011 neviděla. Možná nám o tom v budoucnu více prozradí sám Eminem a budeme se divit, že skutečnost je úplně rozdílná.

Eminem nafestivalu Osheaga 2011

Aktualizace: Dnes jsem objevila foto, na kterém Eminem nemá řetízek s přívěskem ve tvaru kruhu, v němž je umístěn trojúhelník. Jedná se o foto z titulní strany časopisu XXL – březnové číslo 2011. Eminem je zde vyobrazen společně s Yelawolfem a skupinou Slaughterhouse. Podívejte se na článek Shady Records má nové členy – Yelawolfa a Slaughterhouse. Požádám redakci časopisu XXL o informaci, kdy přesně bylo foto z titulní strany pořízeno. Jednalo by se totiž o jedinou fotografii z roku 2011 (jiná zatím nebyla objevena), na které Eminem zmíněný řetízek nemá. Pokud zjistím nové informace, tak je zveřejním. Otázka na závěr – Domníváte se, že je možné, že dané foto bylo pořízeno již koncem roku 2010? Předem děkuji za Vaše názory.

Romanie

  
Ostatní hledají: eminem illuminati cz, trojuhelnik v kruhu, eminem přívěšek

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *