Aftermath Entertainment

Aftermath Entertainment logo

Aftermath Entertainment je americké hip-hopové hudební vydavatelství, které založil Dr. Dre. Funguje jako dceřiná společnost Universal Music Group’s Interscope Records, kterou je také distribuována.

Historie

Poté, co v březnu 1996 začal Dr. Dre s Death Row Records, odstartovalo Aftermath Entertainment přes Interscope Records (kteří zrovna fungovali jako distribuční vydavatelství Death Row Records). Vydavatelství si dalo za cíl upřednostňovat kvalitu nad kvantitou. Kompilace Dr. Dre Presents the Aftermath byla vydána ke konci roku a zazpívali si na ni ti, kteří jako první podepsali smlouvu s vydavatelstvím (většina seskupení se bohužel brzy na to od společnosti odtrhla). V roce 1997 ohlásila Dawn Robinsonová odchod ze skupiny En Vogue a zároveň podepsanou smlouvu s Aftermath Entertainment. Ještě před koncem roku ale narychlo odešla od vydavatelství s tvrzením, že Dr. Dre trvalo moc dlouho, než rozjel její projekt.

Dr. Dre

Na podzim roku 1997 vydalo Aftermath první a také jediný společný projekt hip-hopové superskupiny The Firm (sestavěné z AZ, Foxy Brown, Nas a Nature). I přes velké očekávání se alba, které produkoval Dr. Dre, a na kterém se zasloužil i o drobná vystoupení, a které debutovalo v nejprestižnější hitparádě Billboard 200 a získalo platinovou desku, prodalo méně než se očekávalo. Skupina se následkem toho rozpadla. Další vydání desky mělo patřit rapperu King Tee. Jeho album bylo bohužel odloženo a i King Tee opustil hudební vydavatelství. Veteránský rapper Rakim měl také podepsanou smlouvu s vydavatelstvím. Problémy se zákonem donutily Truth Hurts opustit vydavatelství a kvůli sporu s produkcí byl Rakimův vysoce očekávaný návrat s novým albem zrušen a i Rakim se s vydavatelstvím rozloučil.

Na doporučení Jimmyho Iovinea (šéfa Interscope Records) podepsalo roku 1998 Aftermath Entertainment smlouvu s dnes již multiplatinovým rapperem Eminemem. Eminemův debut The Slim Shady LP vyšel následujícího roku. Album se stalo velmi populárním a stalo se čtyřnásobné platinové album. Údajně se jednalo o první úspěšné vydání tohoto vydavatelství. Roku 1999 pak vydalo Aftermath album nazvané 2001, což bylo druhé album Dr. Dre po The Chronic. Druhé album se stalo 6x platinovým.

Současnost

S Aftermath spolupracovalo ještě několik dalších umělců, kteří se ale později odpojili. Mezi ně patřili například Hittman, Truth Hurts a Last Emperor. V roce 2003 vydalo Aftermath 50 Centovo multiplatinové debutové album Get Rich or Die Tryin’ ve spolupráci se Shady Records. Rapper Game, který podepsal s vydavatelstvím smlouvu v tom samém roce, vydal svůj debut The Documentary ve spolupráci s 50 Centovým G-Unit Records, a to roku 2005. Krátce po vydání této desky se vyhrotil spor mezi Gamem a 50 Centem, což vedlo k odchodu Game od G-Unit Records v polovině roku 2005 a následně i odchodu z Aftermath Entertainment v polovině roku 2006.

Game

Dalším rapperem, který opustil toto vydavatelství, byl Busta Rhymes. Pod Aftermath nejdříve vydal roku 2006 album s názvem The Big Bang. Jako další mělo následovat Back on My B.S., k čemuž ale nakonec nedošlo. Busta Rhymes totiž přešel pod Universal Motown. Zmiňované album následně vydal pod svým labelem Flipmode Entertainment a Universal Motown zároveň.

Stat Quo

Stat Quo odešel od Aftermath v roce 2008. Důvodem k ukončení smlouvy byl údajný rozdílný přístup k jednotlivým interpretům. Začátkem roku 2009 se rapper Slim da Mobster upsal pod Aftermath Entertainment, Shady Records a G-Unit Records. Stal se tak prvním rapperem, který působil pod těmito třemi přidruženými labely zároveň. Zanedlouho však Shady a G-Unit Records opustil. Nejnovějším přírůstkem v Aftermath Entertainment je tak detroitský rapper Hayes, který spadá i pod Timbalandovu Mosley Music Group.

Z důvodu opakovaného odkládání svého debutového alba ukončil v lednu 2010 i Bishop Lamont spolupráci s Aftermath Entertainment. Stejný krok podnikla i dlouholetá členka labelu R&B zpěvačka Marsha Ambrosius. Na záčátku měsíce února 2010 se k labelu znovu přidal jeden z jeho bývalých členů – rapper Game. Svůj krok okomentovál stručně na svém Twitteru: „Je to legrační, jak se věci točí v jednom kruhu.“

     

Komentáře nejsou povoleny.