Ja Rule

Rivalita mezi Eminemem a Ja Rulem začala kupodivu ještě předtím, než se 50 Cent vůbec přidal k Shady Records. Původně neměla s Eminemem skoro nic společného. Ze začátku byly rozpory pouze mezi 50 Centem a Ja Rulem. Ja Rule a jeho parta si pomalu získávali dobrou reputaci v Queensu v New Yorku a začínali zde být populární. Ja Rule na to vzpomíná slovy: „Myslím, že se Fiftymu nelíbilo, jak jsem populární.“ Během natáčení videa v Jamaica Avenue k němu 50 Cent přistoupil a zeptal se ho, jak se vede, na což mu Ja Rule normálně odpověděl. Ja Rule si asi myslel, že od něj 50 Cent očekával víc, možná učinkování v Ja Rulovo klipu.

První verbální útok nastal v songu "Life’s on the Line" od 50 Centa, ve kterém imituje Ja Rulův křik z "Murda" a varovně dodává: „Nejsi můj brácha, nejsme parťáci a rozhodně nejsme kámoši.“ Člověk si říká, jestli "zanedbání" natáčení videa bylo jediným incidentem, který vedl k tomu, aby 50 Cent zpíval: „Ty tvoje hry co hraješ, takhle se necháš akorát zabít. Hraješ si na tvrďáka, ale nejsi na to stavěnej.“

Asi ve stejné době roku 2000 se přihodilo několik incidentů, které určily, co se mělo následně stát. Ja Rulovi ukradl 50 Centův společník řetěz, což ho prý nikdy nedonutilo k tomu, aby 50 Centa nenáviděl. To potvrdil i v jednom rozhovoru, kdy řekl: „Proč bych se měl na něho kvůli tomu zlobit?“ Také tvrdil, že tato událost byla vymyšlená. Irv Gotti, vlastník labelu Murder Inc., byl o tomto incidentu informován a využil své násilnické reputace k tomu, aby donutil zloděje vrátit ukradený předmět.

Krátce poté se 50 Cent dostal do Hit Factory, nahrávacího studia v New Yorku. Když se o tom dozvěděl Ja Rule, ihned se vypravil do studia s tím, že chtěl probrat situaci a ukončit to. Poté, co dostal pěstí od 50 Centa, začala rvačka, která skončila pobodáním 50 Centa.

O dva měsíce později byl 50 Cent postřelen před domem své babičky devíti ranami z pistole. Ihned, co se o tom dozvědělo 50 Centovo vydávací studio Columbia, se od něho distancovalo, protože nechtělo být s touto situací jakkoliv spojováno. V té době byl však už bývalý drogový dealer poměrně slavný a jistý blonďatý rapper se ho ihned ujal. Eminem a Dr. Dre podepsali s 50 Centem smlouvu a od té doby je spojován jak se Shady Records, tak s Aftermath Entertainment.

Situace se pro 50 Centa obrátila a najednou byl v lepší pozici než Ja Rule. Loajalita Eminemovy party pro něj hrála velkou roli. Poté navíc zaručila otevřené dveře pro jeho kamarády – G-Unit, Busta Rhymese, Obieho Trice a další. Eminem to nejlépe vystihuje v songu "Like Toy Soldiers", kde zmiňuje jádro problému: „…teď jsme zdědili Fiftyho záležitost s Murder Inc. a on zdědil mou, což je v pohodě, nikomu z nás to nevadí.“

Ti, kteří znají spor mezi Benzinem a Eminemem vědí, že Ja Rule je Benzinův přítel, a proto oba spory jakoby splývají. Za pomoci DJ Green Lanterna, Eminemova bývalého dýdžeje, začali tvořit lidé ze Shady Records a Aftermath Records své urážky ve formě mixtapů "Invasion". Jeden takový track je "Bump Heads", ve kterém Eminem líčí své setkání s Ja Rulem.

Ve většině písní není o Eminemovi ani zmínka, objevuje se jen občas v nějaké sloce či refrénu. Skladba, která z takových písní vyčnívá, je song s názvem "Hail Mary". Zde je použita 2 Pacova instrumentálka ze stejnojmenného titulu a styl rýmu je velice podobný. Eminem a 50 Cent se zde navážejí do Ja Rula. V nečekané třetí sloce se objevuje také Busta Rhymes a vyjadřuje se k Ja Rulovi poté, co ho poškádlil ve freestylovém songu "Loose Change". Jedná se o stejný freestyle od Ja Rula, který obsahuje dnes již slavný řádek: „Tvrdíš, že je tvá matka feťačka a Kim je známá děvka. Tak čím bude Hailie, až vyroste?“ Tento song považoval Eminem evidentně za podpásovku, protože zmínky o své dceři slyší velmi nerad.

Díky tomuto vzniklo mnoho skitů vložených do samotných písní, jako třeba když se Hailie ptá Eminema: „Je Ja Rule vyšší než já?“ a Eminem jemně odpoví: „Ne zlatíčko, vy dva jste stejně vysocí.“ Výměna názorů pokračovala, ale nemohla se vyrovnat zabití několika kamarádů této party. S přibývajícím napětím se mnoho lidí obávalo nejhoršího. Zdálo se však, že ti, o které se jednalo, ignorovali to, co se stalo legendám jako byli 2 Pac a Notorious B.I.G.

Média se poté začala zajímat o tyto události a obávat se toho, co by se mohlo stát v blízké budoucnosti. Ze setkání s předními hip-hopery však vyplynulo, že je celá věc jen přehnaně nafouklá. Hlavním faktem ale zůstává to, že tyto spory odstartovaly na ulici a nejednalo se jen o malou záležitost. A právě tímto se liší od ostatních sporů.

Výsledek těchto tahanic nebyl pro Ja Rula tím nejvýhodnějším. Jeho kariéra byla dokonce nějakou dobu na pokraji konce, protože se konala ohromná změna popularity z původního lídra hitparád Ja Rula k nově vycházející hvězdě 50 Centovi.

Songy týkající se konfliktu mezi Eminemem a Ja Rulem

Eminem – Bump Heads

„And I done seen a lot of people cross the line,
but this motherfucker Ja musta lost his mind.“

„A už jsem viděl hodně lidí, co překročili hranici,
ale tenhe hajzl Ja se asi zbláznil.“

Ja Rule – Loose Change

„I’m talkin’ about faggot ass gay Dre young
and Suge told me all about how ya used ta take transvestites home.“

„Mluvím o homoušským teplouši Drem mladším
a Suge mi řekl všechno o tom, jak jsi si domů vodil transvestity.“

Eminem – Keep Talking

„Now get ya lungs heart you full of wholes like Sponge Bob.
We can set this from your front door to your CEO office.“

„Kup si plíce, srdce, jsi plný děr, jako Sponge Bob.
Můžeme to vyřídit u hlavního vchodu tvý kanceláře.“

Eminem feat. 50 Cent & Busta Rhymes – Hail Mary

„Lil’ nigga named Ja, thinks he live like me.
Talkin about he left the hospital, took 9 like me.“

„Malej nigga jménem Ja, myslí si, že si žije jako já.
Povídá, jak opustil nemocnici, potřeboval děvet takových, jako já.“

Obie Trice feat. Eminem & Dr. Dre – Shit Hits the Fan

„Talking bout he’s gonna slap me, Nigga please.
You gotta jump and swing up to hit me in the knees.“

„Mluví o tom, jak mi dá přes hubu, no tak negře.
Musíš vyskočit, abys mne vůbec uhodil do kolen.“

Eminem feat. Obie Trice & DMX – Go To Sleep

„You was gonna do, that’s what I thought, you’re pitiful.
I’m rid of you, all you, Ja, you’ll get it too.“

„A tys chtěl udělat co, no to jsem si myslel, seš ubohej.
Zbavil jsem se vás, vás všech a tebe se taky zbavím, Ja“

Ja Rule – Blood In My Eye (album)

Celé album obsahovalo mnoho narážek na adresu 50 Centa, tento citát je ze songu "Clap Back".

„Like Bush and Saddam, I’m a find out,
where Em Laden’s hiding and bomb him first.“

„Jako Bush a Saddám, i já si zjistím,
kde se ti Emovi Ládinovci schovávají a jeho vyhodím do vzduchu jako prvního.“

     

Komentáře nejsou povoleny.