Shady Records

Shady Records logo

Shady Records je americkou nahrávací společností specializující se na hip-hop. Spolu se svým manažerem Paulem Rosenbergem ji založil Eminem roku 1999 po vydání alba The Slim Shady LP. Label se během několika let své existence stal velmi úspěšným, protože sedm vydaných alb získalo minimálně zlaté ocenění dle certifikace společnosti RIAA.

Historie: 1999 – 2004

Poté, co Eminem vydal desku The Slim Shady LP, založil roku 1999, spolu se svým manažerem Paulem Rosenbergem, vlastní nahrávací společnost. Eminem hledal příležitost ke zviditelnění své detroitské rapové skupiny D12 a Rosenberg s nadšením rozjížděl společnost, což vedlo k založení Shady Records. D12 se stala první skupinou, která začala působit pod Shady Records. Protože spolu D12 a Eminem rapovali již od 90. let, tak si členové slíbili, že pokud někdo z nich prorazí, vrátí se pro ostatní. Eminem byl prvním, kdo se dočkal úspěchu a své slovo dodržel. V červnu roku 2001 vydali D12 album Devil’s Night, které se stalo komerčně úspěšným a v žebříčku Bilboard 200 dosáhlo na první místo. Dalším umělcem, kdo podepsal s labelem smlouvu, byl Obie Trice. Toho seznámil s Eminemem člen skupiny D12 – Bizarre. Eminem jím byl ohromen a podepsal s ním smlouvu v červnu 2001. Tím se stal Obie Trice druhým členem Shady Records. Obie Trice na sebe upozornil díky satirické písni na zmiňovaném albu Devil’s Night.

50 Cent

Při natáčení filmu 8 Mile se Eminem seznámil s 50 Centem a domluvil se s ním, že si poslechne jeho nahrávky. Poté je donesl Dr. Dre s nabídkou spolupráce. Ten nabídku přijal, a tak se stal 50 Cent prvním zpěvákem Shady Records a Aftermath Entertainment zároveň. Druhým albem vydaným společností Shady Records byl soundtrack k filmu 8 Mile. Mnoho nominací a první místo v kategorii nejlepší píseň, které vůbec poprvé vyhrála hip-hopová píseň, si odnesl první singl společnosti Shady Records "Lose Yourself". Druhým singlem byla píseň "Wanksta" od 50 Centa, která se stala populární ve zpěvákově rodném městě. V tomto období rovněž Eminem uzavřel dohodu s DJ Green Lanternem, který vydal roku 2002 první mixtape pod hlavičkou Shady Records s názvem Invasion! Účastnil se také Eminemova koncertního turné Anger Management Tour jako dýdžej a ke konci roku 2003 se stal čtvrtým členem Shady Records.

Třetím albem v pořadí bylo 50 Centovo Get Rich or Die Tryin’ vydané v únoru roku 2003 (bylo také vydáno pod Aftermath Entertainment). Album se stalo druhým nejrychleji se prodávajícím v historii USA, hned po The Marshall Mathers LP od Eminema. O šest měsíců později vydává společnost debutové album zpěváka Obieho Trice – Cheers. Navzdory úspěchu bylo album považováno za horší než Get Rich or Die Tryin’ od 50 Centa. V letech 2002 – 2003 se v Shady Records rozvinulo mnoho sporů. Například problémy s Benzinem, bývalým vlastníkem časopisu The Source. Dále pak stupňující se problémy s rapperem Roycem da 5′9″, který byl přítelem Eminema a D12.

Royce da 5′9″

Ke konci roku 2003 se Eminem a Dr. Dre seznámili s atlantským rapperem Stat Quo prostřednictvím jeho undergroundových mixtapů. Hudba vzbudila v Eminemovi velký zájem a poté, co si ji poslechl i Dr. Dre, byla dohoda na spadnutí. Stat Quo se stal druhým umělcem, který se zapsal pod křídla Shady Records a Aftermath Entertainment, hned po 50 Centovi. Následující rok vyšla na světlo světa další nahrávka od D12 – D12 World. Roku 2004 také Eminem a Rosenberg uzavřeli riskantní dohodu se Sirius Satellite Radio, kteří jim pomohli rozjet jejich vlastní necenzurované hip-hopové rádio Shade 45. Dýdžejové ze Shady Records a DJ Green Lantern dostali příležitost k vlastní show, zatímco 50 Centovi dýdžejové z G-Unit Records a DJ Whoo Kid hostovali v G-Unit Radio.

2005 – 2009

Roku 2005 vydal 50 Cent své druhé album nazvané The Massacre, které trhlo rekord jako šesté nejrychleji se prodávající album. Tato deska se stala úspěšnou a od titulu nejprodávanější album roku ji dělilo pouhých 32 000 prodaných kopií. V písní z alba Piggy Bank urazil 50 Cent několik umělců, včetně Jadakisse. Spor mezi Jadakissem a 50 Centem vedl nepřímo k tomu, že DJ Green Lantern opustil Shady Records. Pár měsíců po vydání alba The Massacre se Jadakiss ukázal na natáčení DVD, kde mluvil s DJ Green Lanternem mobilem s hlasitým odposlechem, aniž o tom Latern věděl. DJ se s ním poradil o tom, jak hádku vyřešit. Když bylo DVD vydáno a Eminem přišel na to, co se stalo, byl Lantern nucen opustit Shady Records i Shade 45 a jeho nadcházející album Armageddon již nevyšlo pod hlavičkou Shady Records. Na Eminemovo turné Anger Management Tour 3, konajícím se v průběhu roku 2005, byl DJ Geeen Lantern vyměněn za The Alchemista.

Speciál časopisu XXL se Shade 45

V srpnu roku 2005 se spojil Eminem s časopisem XXL a vydali speciální číslo nazvané XXL Presents Shade 45, které bylo napsáno speciálně tak, aby uvedlo Shade 45 jako rádiovou stanici a zároveň Shady Records jako nahrávací společnost. Obě jako celek, stejně jako dýdžeje z rádia G-Unit Radio a umělce z labelu G-Unit Records. Výkonný producent XXL Jonathan Rheingold prohlásil: „Typické magazíny vystavěné okolo určitých umělců nebyly příznivé, ale protože Shade 45 je vpravdě autentické a necenzurované rapové rádio, spojení s XXL dává smysl.“ Dále pak řekl, že by to mohlo zajímat fanoušky rapu. Roku 2005 se k Shady Records připojil Bobby Creekwater, což z něj učinilo šestého umělce společnosti a druhého atlantského rappera.

Na začátku roku 2006 se k Shady Records připojil rapper Cashis, který donutil Eminema, aby si poslechl jeho dema. Později téhož roku vydal Obie Trice své druhé album Second Round’s on Me. Album se bohužel nesetkalo s velkým ohlasem, jako jeho debut. Zřejmě kvůli stavu hip-hopového odvětví. Album přislo s novým stylem, kdežto první album bylo považováno za trochu odlehčenějsí. Second Round’s on Me bylo považováno za více seriózní, temné a ukazující odvážný život Obieho Trice.

Rok 2006 byl rovněž velkým rokem pro Shady Records jako celek. Kolovaly řeči, že Eminem měl již dříve rozpis s novým materiálem, který měli prezentovat DJ Whoo Kid a The Alchemist. Tyhle fámy kolovaly několik měsíců. Nakonec bylo oznámeno, že Eminem byl tak nadšen novým materiálem, že se rozhodl z něj udělat oficiální album nazvané Eminem Presents: The Re-Up. Album bylo dlouze očekáváno, až bylo nakonec vydáno v prosinci 2006. První singl alba byl "You Don’t Know", který představil spolupráci rapperů 50 Centa, Lloyda Bankse a Cashise.

Obie Trice

V květnu roku 2007 vydal Cashis album The County Hound EP ve snaze přivést lidi ke své hudbě nebo alespoň získat o ni zájem. Album bylo vydáno jako limitovaná edice. V září spatřilo světlo světa třetí album od 50 Centa – Curtis, které soupeřilo s albem The Graduation rappera Kanye Westa, které vyšlo v ten samý den. V červnu roku 2008 se Obie Trice oddělil od společnosti. Došlo k nedorozumění, kdy se se mělo za to, že Obie Trice ve své písni The Giant zaútočil na společnost a Eminema, což bylo později vyvráceno. Oficiální důvod ukončení této smlouvy byl, že mají rozdílný pohled na směr vývoje společnosti. Rok 2009 pak přinesl odchod Bobbyho Creekwatera, který zrovna pracoval na svém debutovém albu A Brilliant Mistake.

2010 – současnost

Časopis XXL s Yelawolfem a Slaughterhouse.

V této době bylo oznámeno, že se k Shady Records připojí hip-hopová superskupina Slaughterhouse, jejímiž členy jsou Crooked I, Joe Budden, Joell Ortiz a Royce da 5′9″. A právě Royce potvrdil jednání své kapely s Eminemovým labelem, která měla vyústit v podpis smlouvy. Slaughterhouse spolupracovali s Eminemem na desce Recovery, kdy se objevili po jeho boku v bonusové skladbě "Session One". Dne 12. ledna 2011 se na obálce nového čísla časopisu XXL objevil Eminem se Slaughterhouse a rapperem Yelawolfem. Tím bylo stvrzeno, že se stali novými členy Shady Records. 2. března pak byl vydán nový song nazvaný "2.0 Boys", na kterém účinkoval Eminem, Yelawolf a Slaughterhouse.

Současná sestava

Umělec Podepsáná smlouva Alba vydaná pod Shady Records
Eminem 1999
D12 1999 Devil’s Night (2001), D12 World (2004)
50 Cent 2002 Get Rich or Die Tryin’ (2003), The Massacre (2005), Curtis (2007), Before I Self Destruct (2009)
Cashis 2006 The County Hound EP (2007)
Slaughterhouse 2011
Yelawolf 2011

Alba vydaná pod Shady Records

Album Umělec Prodejnost
Devil’s Night (2001) D12 platinové
8 Mile Soundtrack (2002) 4x platinové
Get Rich Or Die Tryin’ (2003) 50 Cent 6x platinové
Cheers (2003) Obie Trice zlaté
D12 World (2004) D12 2x platinové
The Massacre (2005) 50 Cent 5x platinové
Second Round’s on Me (2006) Obie Trice
Eminem Presents: The Re-Up (2006) platinové
The County Hound EP (2007) Cashis
Curtis (2007) 50 Cent platinové
Before I Self Destruct (2009) 50 Cent zlaté
Ostatní hledají: shady records logo, Shady Records
     

Komentáře nejsou povoleny.