Biografie

Eminem

Marshall Bruce Mathers III. (* 17. říjen 1972, Saint Joseph, Missouri), spíše známý jako Eminem, je americký rapper, hudební producent, herec a zakladatel nahrávací společnosti Shady Records. Také je členem detroitské skupiny D12. Jeho hudební kariéra mu vynesla třináct prestižních hudebních cen Grammy a v roce 2002 i cenu Akademie za nejlepší píseň, a to Lose Yourself z jeho filmu 8 Mile. Jeho nejúspěšnějšími alby jsou The Marshall Mathers LP a The Eminem Show, kterých se dohromady prodalo okolo 40 milionů kusů celosvětově a obě získala ocenění diamantová deska od společnsoti RIAA. Jeho největšími hity pak jsou písně Lose Yourself, Crack a Bottle, Not Afraid a Love the Way You Lie. Ty všechny dosáhly na první místo v žebříčku Billboard Hot 100. V roce 2009 byl společností Billboard vyhlášen nejlepším umělcem dekády.

Život

Mathers se narodil v Saint Joseph ve státě Missouri v USA. Eminemův otec Marshall Bruce Mathers II. opustil jeho matku Debbie Mathers-Briggs, když bylo Eminemovi 15 měsíců. Většinu dětství strávil stěhováním tam a zpět mezi Saint Joseph a okolím Detroitu v Michiganu. Z toho důvodu často střídal školy a měl tak problémy s hledáním přátel. Stával se také obětí šikany, jak ostatně popisuje v písni Brain Damage.

Eminem se svou matkou Debbie Mathers-Briggs

Hlavním důvodem stěhování jeho rodiny byla chudoba, a tak často žili v ubytovnách, přivěsech nebo u příbuzných. V této době užívala Debbie léky na předpis (Vicodin a Valium) a Eminem později v písních a rozhovorech uvedl, že byla na těchto lécích závislá. Za to ho později zažalovala o deset milionů dolarů, nicméně neuspěla.

Když bylo Eminemovi 17 let, seznámil se na střední škole se svým budoucím nejlepším přítelem Proofem, a také s Kimberly Ann Scott, svojí budoucí ženou. Když v roce 1995 otěhotněla, byla to pro Eminema motivace získat nahrávací smlouvu, aby mohl zaopatřit svoji rodinu. Dne 25. prosince 1995 se jim narodila dcera Hailie Jade. Roku 1996 pak Eminem vydal svoje první nezávislé album Infinite, to ale nezaznamenalo větší úspěch a Kim ukončila jejich vztah. Eminem se následně pokusil o sebevraždu předávkováním prášky. V roce 1999 se mu povedlo získat zpátky jak Kim, se kterou se vzali 14. června 1999, tak slávu po vydání alba The Slim Shady LP.

4. června 2000 se Eminem dostal do potíží, když nenabitou zbraní ohrožoval muže, který líbal jeho ženu. Byl odsouzen ke dvěma letům podmíněně. V době soudu se Kim pokusila o sebevraždu podřezáním žil. Eminem se chtěl dát rozvést, ale Kim přivedla celou věc před soud, kde požadovala přidělení dcery Hailie do vlastní péče a deset milionů dolarů odškodného. Pár se nakonec dohodl mimosoudně a dali se znovu dohromady. To jim ale dlouho nevydrželo a na podzim roku 2001 se rozvedli s tím, že se o dceru budou starat střídavě. V letech 2003 a 2004 se Kim dostala do problémů s drogami a byla odsouzena na dva roky podmíněně.

Eminem se svou exmanželkou Kim Mathers-Scott

Eminem s Kim se znovu vzali 14. ledna 2006 v Michiganu, nicméně už na počátku dubna se na veřejnost dostala zpráva, že se pár opět rozvedl. Eminem se v současné době stará jak o dceru Hailie, tak o její sestřenici Alainu, kterou adoptoval.

Téhož roku, 11. dubna, byl také smrtelně postřelen Proof. To v rapperovi zanechalo těžko vyléčitelné šrámy a donutilo ho na dlouhou dobu stáhnout se do sebe. V té době začal mnohem víc užívat alkohol a drogy, hlavně prášky na spaní, a stal se na nich závislý. Nakonec se začal léčit, a v roce 2009 přišel s novým albem, na kterém slibuje Proofovi, že už je čistý a v mnoha písních popisuje ono těžké období před vydáním.

Kariéra

Počátky (1992 – 1998)

O rap se zajímal už jako dítě a vystupovat začal už ve čtrnácti letech, později se skupinou Soul Intent. V roce 1996 vydal svoje první nezávislé album Infinite, následované albem The Slim Shady LP v roce 1997. Hip hopová scéna si ho oblíbila pro jeho ojedinělý, komixový styl a také pro to, že je bílý.

Říká se, že Dr. Dre našel Eminemovo demo na zemi v garáži Jimmyho Iovinea, hudebního ředitele vydavatelství Interscope. Tohle demo sice Dr. Dre nepřesvědčilo, ale když Eminem získal druhé místo na Rap Olympics (rapová olympiáda) v roce 1997, Dr. Dre souhlasil se smlouvou.

The Slim Shady LP (1999)

Pod křídly vydavatelství Interscope vydal Eminem další album, The Slim Shady LP, které se stalo jednou z nejpopulárnějších nahrávek roku a bylo třikrát platinové. S popularitou alba ale přišel také rozruch kolem jeho kontroverzních textů. Ve skladbě ’97 Bonnie & Clyde popisuje Eminem výlet se svou dcerkou, při kterém se zbaví těl své ženy, jejího milence a jeho syna. Skladba Guilty Conscience zase končí pasáží, kde Eminem a Dr. Dre nutí muže zabít svou ženu a jejího milence.

The Marshall Mathers LP (2000)

Album The Marshall Mathers LP bylo vydáno v květnu 2000 a rychle se ho prodalo přes 2 miliony kopií. Singl z tohoto alba, The Real Slim Shady, vyvolal rozruch tím, jak si Eminem dělal legraci z různých celebrit (Christina Aguilera, Will Smith, Britney Spears a další) a pomlouval je. V jiném singlu jménem Stan, vypráví Eminem příběh o jeho fanouškovi, který je jím tak posedlý, že nakonec kvůli tomu, že mu Eminem neodpověděl včas na dopis, zabije sebe i svou těhotnou přítelkyni, podle vzoru jedné z písní na The Slim Shady LP.

V prvním týdnu prodeje se v USA prodalo 1,7 milionů kusů alba, tím se album stalo nejrychleji se prodávaným hip-hopovým albem v historii. Nejúspěšnějším singlem se stala píseň The Real Slim Shady. V roce 2011 album přesáhlo hranici deseti milionů prodaných kusů v USA, čímž získalo certifikaci diamantová deska od společnosti RIAA. Celosvětově se alba prodalo přes 19 milionů kusů.

Eminem alba The Slim Shady LP a The Marshall Mathers LP

The Eminem Show (2002)

O dva roky později vyšlo album The Eminem Show, jež mu přineslo další cenu Grammy. Hlavním tématem alba je jeho vztah k dceři Hailie, která s ním rapovala v písni My Dad’s Gone Crazy.

Album bylo vydáno o den dříve, než bylo plánováno, v tento jediný den se prodalo 280 000 kusů alba, v následném týdnu se prodalo 1,3 milionů kusů. Nejúspěšnějším singlem se stala píseň Without Me a Cleanin’ Out My Closet. V roce 2011 album přesáhlo hranici deseti milionů prodaných kusů v USA, čímž také získalo certifikaci diamantová deska od společnosti RIAA. Celosvětově se prodalo na 19 milionů kusů alba.

Encore (2004)

Roku 2004 vydal Eminem album Encore. Mimo singlu Just Lose It, ve kterém si utahuje z dalších celebrit, se do povědomí lidí dostaly i Mosh a Like Toy Soldiers. Písnička Mosh měla sloužit jako předvolební lobbing nabádající mladé, aby volili proti prezidentu Georgi W. Bushovi. Ve videoklipu Like Toy Soldiers si jeho přítel Proof zahrál roli, ve které ho měli postřelit muži z jakési frakce stojící proti Eminemovi. Ačkoli byl videoklip výplodem fikce, Proof ani ne dva roky po vydání skutečně utrpěl smrtelná zranění. Singl Mockingbird popisuje vztah ze svojí rodinou a hlavně ke své dceři Hailie. Toto album nezískalo ani jednu cenu Grammy. Bohužel se mu nepovedlo počtvrté za sebou proměnit ve vítězství nominaci za Nejlepší rapové album. Tuto cenu vyhrál rapper Kanye West s deskou The College Dropout.

Eminem alba The Eminem Show a Encore

Curtain Call a čtyřletá pauza (2005 – 2008)

Na začátku roku 2005 se objevily spekulace o tom, že po pěti letech hodlá Eminem ukončit svou kariéru. Nasvědčovala tomu informace o albu The Funeral, které by mělo být vydáno na konci roku 2005 a mezi největšími hity by se měly objevit také některé nové skladby, ve kterých se Eminem rozloučí se svými 3 osobnostmi, za které v minulosti rapoval (Eminem, Slim Shady, Marshall Mathers).

V červnu 2005 se v mediích objevily informace od zdrojů z rapperova okolí, podle kterých se Eminem skutečně chystá ukončit kariéru a dál se věnovat pouze produkování nahrávek a řízení své společnosti. Album Encore by tak bylo jeho poslední. Mohl by se věnovat více své dceři a neteři, případně by mohl pokračovat v započaté herecké kariéře. Eminem sám k tomu prostřednictvím MTV News prohlásil, že odejít nehodlá, ale možná si dá na chvíli přestávku, aby se mohl věnovat produkování.

Nicméně v srpnu 2005 po skončení jeho amerického turné Anger Management Tour Eminem zrušil vyprodané koncerty následného evropského turné kvůli vyčerpání a zdravotním problémům. Také nastoupil léčbu pro odvykání závislosti na prášcích na spaní. Eminem pak skutečně na začátku prosince 2005 vydal album Curtain Call s jeho největšími hity a třemi novými písněmi, což by mohlo naznačovat závěrečné bilancování a konec kariéry. V písni When I’m Gone se Eminem věnuje vztahu se svou dcerou a zmiňuje také problém s prášky na spaní. Věty na konci písně: „Otočím se, zvednu ze země pistoli. Natáhnu ji, přiložím si ji k hlavě, zařvu ‚Chcípni Shady!‘ a vystřelím,“ naznačuje, že se Eminem jako Slim Shady už nevrátí.

V den vydání alba Curtain Call, 6. prosince 2005, Eminem popřel, že by v branži končil, ale opět potvrdil informaci o přestávce: „Můj život je teď v bodě, kdy nevím, kam se má kariéra ubírá… Proto jsme album nazvali Curtain Call, protože může být poslední. Prostě to nevíme.“

Eminem se na podzim 2006 podílel na singlu Smack That zpěváka Akona, který prohlásil, že Eminem nekončí a chystá nové album. To by se mělo objevit na konci roku 2007. V prosinci 2006 vydal Eminem album Eminem Presents: The Re-Up – kompilaci, která sloužila hlavně pro uvedení nových rapperů v Shady Records (Stat Quo, Ca$his a Bobby Creekwater). Dále se věnoval produkci i pro jiné umělce.

Eminem alba Curtain Call a Eminem Presents: The Re-Up

Relapse (2009)

Všechny diskuze o jeho odchodu do rapového důchodu však Eminem ukončil vydáním nového alba Relapse v roce 2009. V mnoha skladbách zde vysvětluje svou dlouhou absenci, popisuje svoje závislosti na drogách i alkoholu a mimo jiné i to, jak to ovlivňovalo život jeho rodiny. Na tomto albu také opět oživil svoje alter-ego Slim Shady. Album prakticky celé produkoval Dr. Dre, až na singl Beautiful, který si Eminem produkoval sám. Jediní rappeři doprovázející Eminema na albu jsou Dr. Dre a 50 Cent.

Zvlášť v roce 2008 pracoval na nových skladbách pro toto album velmi usilovně. Vzniklo tak víc skladeb, než by se vešlo na jedno album. Eminem tak ohlásil vydání jeho druhé části na podzim 2009. Na konci roku ale oznámil odložení tohoto termínu až na rok 2010. Místo toho vydal 21. prosince 2009 kratší album Relapse: Refill. Eminem k tomu řekl: „Chci v tomhle roce dát fanouškům více materiálu, jak jsem původně plánoval… Doufám, že skladby na Refill fanoušky trochu uklidní, než vydáme v příštím roce Relapse 2. Vrátil jsem se do studia a společně s Dr. Dre a dalšími producenty jsme se vydali úplně jiným směrem, a tak jsem musel začít od začátku. Nové skladby začaly znít výrazně jinak, než to co jsem původně chtěl mít na Relapse 2, ale zároveň jsem chtěl, aby lidé slyšeli i ty původní skladby.“

14.dubna 2010 Eminem potvrdil, že se nové album nebude jmenovat Relapse 2, ale Recovery. Řekl k tomu: „Původně jsem plánoval vydání Relapse 2 na minulý rok. Ale jak jsem nahrával a pracoval s novými producenty, představa pokračování Relapse mi začala dávat menší a menší smysl, a chtěl jsem úplně nové album. Hudba na Recovery je výrazně odlišná od Relapse a myslím, že si zaslouží vlastní název.“

Na albu Recovery a EP Hell: The Sequel pak i sám označil Relapse za nepovedené album, např. v singlu Not Afraid: „Upřímně, to poslední CD Relapse bylo ‚ehhhh‘. Možná jsem to s těma přízvukama přehnal.“

Recovery (2010)

Nakonec bylo jeho sedmé studiové album nazváno Recovery. V USA bylo vydáno 21. června 2010. Debutovalo na první příčce žebříčku Billboard 200 s 741 000 prodanými kusy v první týden prodeje v USA. Již druhý týden po vydání se stalo platinovým. Na první místa žebříčků album dosáhlo i v dalších zemích. Celkem se alba v USA prodalo lehce přes čtyři miliony kusů, celosvětově pak přes šest milionů kusů. Dopomohly tomu i number-one hity Not Afraid a Love the Way You Lie feat. Rihanna.

Eminem alba Relapse a Recovery

Bad Meets Evil (2011)

Roku 2011 obnovil duo Bad Meets Evil, které s ním tvoří rapper Royce da 5′9″. V červnu spolu vydali EP nazvané Hell: The Sequel. To se umístilo na první příčce žebříčku Billboard 200 se 171 000 prodanými kusy v první týden prodeje v USA. Zatím se celkově EP v USA prodalo okolo 500 000 kusů. Úspěšnými singly z EP jsou písně Fast Lane a Lighters feat. Bruno Mars.

Eminem a Royce da 5′9″ album Hell: The Sequel

Kontroverze

Eminem a Elton John na Grammy Awards 2001

S enormní popularitou Eminemova čtvrtého alba se kontroverze okolo jeho osoby ještě rozrostla, hlavně poté, co bylo album nominováno na Grammy za Album roku. I když Mathers vždy prohlašoval, že se jeho texty nemají brát příliš vážně a že proti homosexuálům a ženám nic nemá, sdružení homosexuálů kvůli němu bojkotovalo předávání cen Grammy. Mathers na to zareagoval vystoupením s homosexuálem Eltonem Johnem, kdy spolu zpívali skladbu Stan a na konci se objali, aby tak ukázal, že proti homosexuálům nic nemá. To mnoho lidí sice šokovalo, ale všechny kritiky to rozhodně neumlčelo.

Poté co se Eminem proslavil, se začaly objevovat klasické vševědoucí životopisy různorodých kvalit, např. Shady Bizzness od jeho bývalého bodyguarda Byrona Williamse. Sám Eminem napsal v roce 2000 knihu jménem Angry Blonde, kde odhaluje emoce a záměry v pozadí textů z Marshall Mathers LP a popisuje svůj přístup k rapu.

Jako jeden z šesti členů rapové skupiny D12 se Eminem objevil na jejich albu Devil’s Night vydaném v roce 2001. Toto album bylo několikrát platinové.

Eminemovo páté album The Eminem Show bylo vydáno v létě 2002. Jednou ze skladeb je Without Me, kde Eminem dělá urážlivé poznámky o chlapeckých skupinách, Mobym, Lynne Cheney a dalších.

Dne 19. listopadu 2003 přilila olej do ohně tiskové konference časopisu The Source a páska na ní přehraná. Na kazetě z roku 1988 byl Mathersův freestyle rap, ve kterém urážel černošky a označil je za hloupé v porovnání s bílými. Tuto nahrávku údajně pořídil poté, co se rozešel se svou černošskou přítelkyní.

Tajná služba Spojených států 8. prosince 2003 přiznala, že prověřovala tvrzení, že Mathers ohrožuje prezidenta Spojených států, poté co skladba We as Americans unikla neoficiálně na internet. Problémem byl text: „Seru na peníze, nerapuju pro mrtvý prezidenty. Radši bych viděl prezidenta mrtvýho. Nemluví se o tom, ale já vytvářím precedensy.“

Eminem a Bizarre ve videoklipu My Band

V roce 2004 natočil Eminem video My Band s D12. Kontroverzní skladba byla odpovědí časté označování medií D12 jako Eminemovy kapely. Video obsahuje množství parodií, včetně známého incidentu Janet Jackson o přestávce Super Bowlu.

Dne 12. října 2004, týden po uvedení Just Lose It, prvního videa a singlu z nového alba Encore, volal Michael Jackson do jedné losangeleské radiové show, aby vyjádřil svůj nesouhlas s videem, které paroduje Jacksonova obvinění ze zneužívání nezletilých, jeho plastiku nosu a incident, při kterém Jacksonovi chytly vlasy během natáčení reklamy na Pepsi v roce 1984. MTV pokračovala ve vysílání videa a Just Lose It se stalo nejžádanějším klipem. Obchodní ředitel časopisu The Source Raymond "Benzino" Scott, chtěl nejen zastavit vysílání klipu, ale i odstranění skladby z alba a veřejnou omluvu Jacksonovi.

Týden před prezidentskými volbami (26. října 2004) vydal Eminem na internetu videoklip své skladby Mosh. Skladba je velmi silně zaměřená proti G. W. Bushovi, s texty jako „Serte na Bushe!“ a „Ta zbraň hromadného ničení, které říkáme náš prezident.“ Ve videu shromažďuje Eminem armádu lidí prezentovaných jako oběti Bushovy administrativy a vede je k Bílému domu. Nakonec ale vyjde najevo, že se chtějí pouze zaregistrovat k volbám. Videoklip končí nápisem "VOLTE v úterý 2. 11."

Eminem ve videoklipu Mosh

Zdroj: Eminem – Wikipedie

Ostatní hledají: dcera eminema, eminemova dcera, eminem dcera, eminem a jeho dcera, eminemova dcera hailie
     

Komentáře nejsou povoleny.