Interscope Records

Interscope Records logo

Interscope Records je americká nahrávací společnost vlastněná Universal Music Group (UMG) a z jedné třetiny působící pod hlavičkou společnosti UMG Interscope-Geffen-A&M.

Společnost založili roku 1990 Jimmy Iovine, Ted Field a Tom Whalley za finančního přispění Atlantic Records (kteří vlastní 50 % akcií značky). Při založení a v počátcích zajišťovala distribuci podružná společnost Atlantic Record East West Records America.

První deska byla vydaná latinským rapperem jménem Gerardo, který atakoval top 5 a uspěl s písní "Rico Suave" na jaře 1991. Velký úspěch přišel později, kdy společnost vydala album Marky Marka a Funky Bunche, které se roku 1992 stalo platinovým. S Interscope Records také během těchto let podepsali smlouvy rapper Tupac Shakur, Primus, No Doubt a Nine Inch Nails.

Death Row Records

Death Row Records logo

V době, kdy si Interscope mysleli, že se vezou na vlně úspěchů svých prvních nahrávek, byla tato společnost kritizována jako společnost produkující hip-hop sešitý horkou jehlou. Roku 1992 se toto změnilo, když Iovine finančně vypomohl Suge Knightovi a Dr. Dre se založením společnosti Death Row Records, kdy Interscope distribuoval jejich písně. Toto ustanovení se vyplatilo, když Death Row a Interscope vydali The Chronic – sólové debutové album rappera a producenta Dr. Dre. Album bylo distribuováno společností Priority Records a bylo vydáno v prosinci roku 1992. Stalo se obrovským hitem nového roku, získalo tři platinové desky a připravilo svět na příchod dalšího alba Snoop Dogga – Doggystyle – vydaného roku 1993, které se také setkalo s obrovským úspěchem.

Po úspěchu Dr. Dre a Snoop Dogga se staly společnosti Death Row Records a Interscope Records silnými a respektovanými, avšak s jejich úspěchem přišla také kritika z různých zdrojů kvůli údajné gangsta rap image. Kvůli nátlaku ze strany aktivistů odmítla dceřinná společnost Interscope Time Warner distribuci dalšího alba Death Row Records (Dogg Food od Dogg Pounda), které bylo chystané na červen roku 1995. Album bylo následně stáhnuto, když se Death Row a Interscope pokusili o jednání s Priority Records ohledně vydání alba.

Snoop Dogg, Dr. Dre, Suge Knight a Tupac Shakur

Kontroverzní víření okolo Death Row a Interscope znejistilo spoluvlastníky Time Warner do té míry, že roku 1995 prodala společnost všechen svůj podíl v Interscope MCA Music Entertainment (později přejmenováno na Universal Music Group). MCA na sebe nechtěli přitahovat příliš velkou pozornost, která zničila Time Warner, a tak zpočátku odmítali distribuovat mnoho alb společností Interscope a Death Row, včetně nejočekávanějšího alba All Eyez on Me rappera Tupaca Shakura. To přinutilo Death Row a Interscope k uzavření dohody s Island Records a distribuci tohoto alba mimo domovinu.

Death Row se začali hroutit po smrti Tupaca Shakura roku 1996, uvěznění Suge Knighta a odchodu Dr. Dre se Snoop Doggem. V srpnu roku 1997 se Interscope rozhodla (pod nátlakem Universal Music Group) rozprodat všechny své akcie. Nicméně i tak spojili síly s Amaru Entertainment a posmrtně vydali alba Tupaca Shakura.

Současnost

Ačkoliv se Interscope Records proslavil jako společnost zaměřující se nejvíce na hip-hop a rádiovou hudbu v polovině devadesátých let, začal expandovat a zároveň tak mohla společnost získat zkušenosti s umělci různých žánrů. Mezi ně patřila například industriálně rocková skupina Nine Inch Nails, rocker Marilyn Manson, Limp Bizkit či No Doubt.

Lady Gaga

Následují příkladu UMG, která odkoupila společnost PolyGram roku 1998, byly Geffen Records a A&M Records pojmuty společností Interscope, čímž se stal extrémně silnou a vůdčí jednotkou v UMG, jakou je i dnes. V roce 2004 přešel pod skupinu Interscope-Geffen-A&M label Dreamworks Records, což přivedlo další umělce jako Blink 182, Papa Roach, Nelly Furtado, Jimmy Eat World a další. Roku 2005 založil Interscope novou společnost s názvem Cherrytree Records, která zastupovala začínající umělce – Flipsyde, Tokio Hotel, JoJo, Lady Gaga a Robyn. Ačkoliv Lady Gaga je dnes již pouze pod Interscope Records. V květnu 2007 pak bylo oznámeno partnerství s Justinem Timberlakem za účelem vytvoření nové nahrávací společnosti Tennman Records. Počátkem roku 2010 Interscope Records podepsal smlouvu s jihoafrickou hip-hopovou skupinou Die Antwoord, které zajistili popularitu na internetu prostřednictvím virální reklamy na sociálních sítích.

Kritika

Rapper Ice Cube kritizoval Interscope za použití hudby Tupaca Shakura z jeho písně "Child Support". Dalším nespokojeným členem byl frontman skupiny Nine Inch Nails – Trent Reznor. Ten kritizoval UMG za to, že si účtovali příliš velkou provizi za jejich album Year Zero vydané v Austrálii. Když se ptal, proč tomu tak bylo, odpověděli: „Máš velký okruh příznivců, kteří si koupí všechno, co vydáme. Takže si můžeme účtovat za prodej větší provizi. Věrní přívrženci zaplatí cokoliv.“ Nine Inch Nails si poté založili vlastní label The Null Corporation a s Interscope Records již nechtějí být spojováni.

Placení umělci

Na konferenci SXSW roku 2006 uvedl právník Interscope, že smlouva se skupinou Pussycat Dolls je unikátní v tom, že její členky jsou vlastně zaměstnankyně společnosti a tím pádem kompletně vyměnitelné. To znamená, že s prodejem CD společnost navíc kontroluje zboží, webové stránky a všechny ostatní reklamní aspekty skupiny a jejich příjem, vyjma textů k písním.

Pussycat Dolls
     

Komentáře nejsou povoleny.