Nejlyričtější rapové songy posledních 5 let podle Complex Magazine

Americký Complex Magazine má oblibu v sestavování nejrůznějších žebříčků. Tentokrát se zaměřil na nejlyričtější rapové songy uplynulých pěti let a celkem jich vybral 30. Rapper Eminem se dostal do první desítky.

Není překvapením, že Marshall Mathers alias Eminem, který je pověstný svojí “lyričností“ v tomto seznamu nechybí. Eminem autory žebříčku zaujal svým songem Underground, se kterým obsadil 7. místo. Underground je skladba z alba Relapse (2009), ve které se Em ohlíží za svojí závislostí na lécích a vzpomíná na odvykací léčbu. Už samotné intro této písně vypovídá o mnohém: “Mnoho lidí se mě ptá, kde jsem kurva byl v několika posledních letech. Sakra já nevím, ale vím, že teď jsem zpátky.”

Tento žebříček 30 songů potvrzuje, že lyrika má v rapové hudbě stále velký význam. Tak jako se v posledních letech zvýšil počet příznivců hip-hopu, tak se i rozšířila pravidla, která určují zda je rapper “lyrický“. Samozřejmě velký vliv na lyriku má oblast, ze které rapper pochází, kde vyrůstal. Ten komu se líbí jižanský rap má jiný názor na to co je dobrý “lyrický song” než fanoušek tradicionalistického rapu z New Yorku. Každá oblast má svá specifika avšak existují určité konstanty, které se prolínají napříč hip-hopovou kulturou. U “lyrických songů“ je to především důraz na každém slově, důležitá je pointa, příběh a samozřejmě znalost prostředí.

A kdo se umístil na stupních vítězů? První post obsadili Jay Electronica a Just Blaze se songem Exhibit C (2009), druhé místo patří stále více oblíbenému Kendricku Lamarovi se songem m.A.A.d city (2012) a pomyslnou bronzovou medaili získal song Queens Get the Money (2008), jehož autorem je uznávaný rapper Nas.

Romanie

  

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *